SZCZURNIĘCI

[img]http://img6.imageshack.us/my.php?image=26053734.jpg[/img]


#1 2009-03-21 13:04:04

AnonymeNails

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-17
Posty: 145
Punktów :   

Jakie leki, na co i kiedy

Podawanie leków i antybiotyków przy schorzeniach

Czasem zdarza się, że jesteśmy zmuszeni podać swojemu pupilowi jakiś lek zapisany przez lekarza weterynarii. Stosujemy w takim razie leki bądź antybiotyki. Naturalne antybiotyki są produkowane przez grzyby jako ich obrona przed bakteriami. W miarę postępu farmakologii produkowanych jest jednak coraz więcej antybiotyków syntetycznych. Antybiotyki można podzielić ogólnie na dwie grupy:

- Bakteriobójcze - są to antybiotyki, które zabijają bakterie,

- Bakteriostatyczne - to antybiotyki, które tylko hamują rozwój i rozmnażanie bakterii; w ich przypadku sam organizm zwierzęcia zwalcza bakterie; w przypadku kiedy szczur jest już bardzo chory jego organizm może sobie jednak z tym nie poradzić. Antybiotyki powinny być podawane przynajmniej 5 do 7 dni.

- Leki są natomiast głównie substancjami chemicznymi.

Problemem związanym z lekami jest fakt, iż niekiedy pomagają w jednej chorobie, a szkodzą podwójnie, a po drugie często działanie ich na gryzoniach jest inne niż w przypadku innych zwierząt. W taki sposób jak mądrze korzystać z leków?

Wiele razy dowiadywałam się o przypadkach kiedy właściciel z byle powodu podawał zwierzęciu mocne lekarstwa lub nawet antybiotyki. Osoba ta stwierdziła, że szczurek być może ma zapalenie płuc. Takie działanie na własną rękę jest niedopuszczalne. Po pierwsze podawanie antybiotyków powinno odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza weterynarii, po drugie leków nie podajemy na własną rękę - jeśli szczur cierpi z powodu jakiego urazu powinniśmy od razu wybrać się do lekarza weterynarii a nie kupować leki przeciwbólowe. To może bardziej zaszkodzić niż pomóc! Każdy chyba słyszał o wiwisekcji - praktyce która polega na testowaniu niektórych leków na zwierzętach. Pierwszy wynaleziony antybiotyk który uratował później życie milionom ludzi - penicylina - z początku nie został wprowadzony ponieważ wywoływał śmierć u testowanych zwierząt!

Kolejna sprawa to czy naprawdę koniecznie musimy podać szczurkowi lekarstwo? W niektórych przypadkach to wcale nie jest konieczne. Jeśli szczurek np. nagle zaczął kichać może najpierw zmieńmy trociny na żwirek, usuńmy z klatki siano, podnieśmy temperaturę w pomieszczeniu w którym mieszka (pozostawiając ją na jednym poziomie - bardzo często przeziębienie jest wynikiem nieregularnej temperatury) i podajmy herbatkę z miętą i pokrzywą. Być może to wystarczy? Jeśli nie wtedy zasięgnijmy porady kogo doświadczonego. Warto nauczyć się także podstaw fitoterapii która często pomaga przy wielu schorzeniach.

Warto zobaczyć: Tabela dawek dla szczurów przy chorobach układu oddechowego i innych dolegliwościach.

Podawanie leków w czasie rekonwalescencji

Bardzo często po wykonanym zabiegu lub terapii lekarz weterynarii zapisuje nam jaki lek który trzeba podawać jeszcze przez jaki czas. Powinniśmy przestudiować ulotkę lekarstwa, a w szczególności skład i przeciwwskazania. Lek bezpieczny powinien być podawany zwierzakowi, a jeśli chcemy z niego zrezygnować powinniśmy skonsultować to z lekarzem.

Profilaktyka

Na koniec postaram się poruszyć temat profilaktyki. Są osoby które nawet codziennie dodają do wody swojego pupila kropelki Echinacea, jednak tak naprawdę nie ma to sensu a nawet szkodzi. Echinacee tak jak wszystkie inne leki i zioła używane przez cały czas (nawet jeśli nie szkodzą) zaczynają być przyjmowane przez organizm jako zwykłe jedzenie i mogą stracić swoje właściwości lecznicze. Do tego bezmyślne podawanie antybiotyków (nie warto korzystać z nich przy każdej lekkiej chorobie - najpierw spróbujmy leczyć w inny sposób) powoduje, że bakterie mają okazję się na nie uodpornić, a wtedy antybiotyk nie pomoże. Nie zapomnijmy także, że niektóre mogą uzależniać! Wszelkie leki mają na celu tylko pomóc w początkowej fazie choroby, później trzeba je ograniczyć, aby organizm się nie przyzwyczaił - ma on bowiem sam zwalczać bakterie. Najlepszym sposobem na profilaktykę jest utrzymywanie zwierząt w czystości, podawanie świeżego, urozmaiconego jedzenia w którym znajdą wszystkie witaminy i mikroelementy potrzebne do odpowiedniego rozwoju, zaspokajanie potrzeby ruchu, od czasu do czasu podawanie różnych rodzajów ziół i dbanie zwierzęta - to najlepszy sposób na jak najdłuższe utrzymanie szczurka przy zdrowiu, a dopiero później martwmy się jakie lekarstwo będzie najodpowiedniejsze.

Witaminy, leki wspomagające

Multi-Vit - Bogena - preparat witaminowy z wit. C
Echinacea - dostępna w aptece - działa uodparniając
Echninasal - Herbapol - dobry preparat na przeziębienia. Zawiera już echinacee.
Catosal - zastrzyki - dawka witamin podawana przy chorobach. Warto przypomnieć o niej lekarzowi wet.
Scanomune - lek o działaniu podnoszącym odporność organizmu. Bardzo dobry, ale niestety drogi: 30 kapsułek = 60zł...
Biogen - tańszy odpowiednik scanomune.
Heparegen - osłona wątroby przy podawaniu antybiotyków

www.ratteria.w.interia.pl


Serducha:
Boguś(ur.10 XI 08, z nami od 19 XII 08),
Norton(ur.5 XI 08, z nami od 12 XII 08),
Grimar(ur.11 I 09, z nami od 7 II 09),
Szalom(ur.24 XII 08, z nami od 12 II 09),
Clemason(ur.I 09, z nami od 28 II 09)
Odszedł:
Valbon (ur. IX 08, zm.8 II 09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.magyiachaosu.pun.pl www.1czs2.pun.pl www.geologia.pun.pl www.trafnetypy.pun.pl www.transgenderyzm.pun.pl