SZCZURNIĘCI

[img]http://img6.imageshack.us/my.php?image=26053734.jpg[/img]


#1 2009-03-21 12:53:09

AnonymeNails

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-17
Posty: 145
Punktów :   

Kastracja

Kastracja jest prostym zabiegiem polegającym na usunięciu narządów płciowych. Sterylizacja polega natomiast na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów, tymczasem zwykle tak określa się kastrację samicy.

Wady i zalety

Sam zabieg kastracji trwa około 20 minut. Szczur znajduje się jednak pod całkowitą narkozą i jest to znaczne niebezpieczeństwo dla jego życia, jednak z drugiej strony kastracja niesie za sobą także wiele plusów.

Po pierwsze mniejsze jest ryzyko wystąpienia nowotworów - u samców rak jąder, u samic sutka lub przysadki mózgowej. Podobno sterylizacja wpływa także korzystnie na długość życia oraz na wygląd szczura. O ile pierwsze nie jest potwierdzone to drugi aspekt - z pewnością jest prawdziwy. Samce już w wieku 3-4 miesięcy są dojrzałe płciowo i zaczynają obficie znaczyć teren - lubią, gdy wokół nich unosi się nieprzyjemny zapaszek i uwielbiają mieć ten zapaszek na swoim futerku. Znika więc nieprzyjemny zapach. Kolejnym „za” kastracji jest fakt, że zwierzak znacznie się po niej uspokaja. Jest zalecana głównie w przypadku samczyków, które wykazują dużą agresję w stosunku do właściciela i innych ogonów.

Wady kastracji są niestety dużo większe. W przypadku samic – niebezpieczeństwo podczas zabiegu jest ogromne, u samców mniejsze, jednak nie wolno o nim zapominać i jest sporym narażeniem życia. Po operacji mogą wystąpić infekcje, a już sam fakt, że szczurka trzeba przez kilka dni pilnować, aby nie zjadał szwów nie jest ciekawy.

Dlaczego kastrować

Ludzie z różnych powodów kastrują swoje ogonki. Są powody dość poważne, jak i te, które należą do dość... dziecinnych.

Coraz częściej spotyka się osoby, które chcą wykastrować szczura ze względów estetycznych. Jest to według mnie pomysł zupełnie bez sensu. To samo jeśli chodzi o kastrację dla samego znaczenia terenu - czy warto narażać na coś takiego zwierzątko? Może lepiej dokupić mu kolegę - czasem pomaga. Ponadto, jeśli ktoś nie życzy sobie mokrych śladów, ani widoku jąder - mógł od początku wziąć samiczkę.

Niektóre osoby mają już kilka szczurków jednej płci i gdy trafia do nich kolejny - o odmiennej mają problem: albo skazać zwierzątko na samotność i trzymać w osobnej klatce, oddać lub wykastrować. Tu z pewnością oddanie do adopcji jest jakimś pomysłem, ale kastracja to także jakieś rozwiązanie.

Kolejnym powodem jest po prostu agresja zwierzęcia, którą niektóre samce mogą dotkliwie zasygnalizować. Jeśli oswajanie nie daje pozytywnych skutków - warto pomyśleć nad poddaniem ogona zabiegowi. Być może jest to dla niego jedyna szansa?

Nie warto także kastrować szczurków, które mieszkają same, a zabieg i tak nie zmieni tego stanu i nie jest wymagany ze względu na agresywne zachowanie.

Kastracja a szczur

Wielu osobom może się wydawać, że kastrując wpadnie on w załamanie i będzie to wielka krzywda. Mit ten występuje także w przypadku psów i kotów, ale jest bardzo błędny. Zwierzątko nie ma świadomości, że zostało poddane tego typu zabiegowi.

Cena zabiegu

W zależności od lecznicy - 35- 120zł, ale średnio 100zł + oczywiście antybiotyki. W przypadku samiczek 250-300zł jednak w Polsce nie jest mi znana osoba, która taki zabieg by wykonała na swojej szczurci.

Przed kastracją

Może się także zdarzyć, że weterynarz odmówi wykonania operacji. Wprawdzie z jednej strony świadczy to o jego marnej kompetencji, ale z drugiej - może lepiej, żeby nie eksperymentował skoro nie jest pewny swego. Przy wyborze odpowiedniej osoby najlepiej wybrać doktora, który ma już pewne doświadczenie i jest polecany przez innych opiekunów szczurków.

Być może zajdzie potrzeba przewiezienia szczurka do innego miasta w celu wykonania zabiegu. W takim przypadku należy zadbać o komfort zwierzaka. Najlepszym wyjściem będzie wynajęcie na jeden dzień pokoju w tanim hotelu do którego udamy się samochodem. Szczurek wybudzi się po 2-3 godzinach, ale później wymaga jeszcze specjalnej opieki i chodzi „zakręcony”.

Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Powinien on ocenić, czy zwierzątko jest w dobrym stanie fizycznym do pomyślnego przejścia zabiegu. Między innymi nie powinno mieć dużej nadwagi oraz powinno mieć skończone 4 miesiące życia. Szczurków powyżej 2 roku nie warto już kastrować - są słabsze i mogą nie wytrzymać obciążenia. Jeżeli jest to możliwe, warto przed zabiegiem zbadać serce, ale jest to dodatkowy koszt (mimo wszystko opłacalny). Jeśli szczurek jest w pełni zdrowia można umówić się na zabieg.

Przed operacją gryzoń nie powinien otrzymywać nic do jedzenia przez 8 godzin ponieważ narkoza może wywołać wymioty. Takie „podgłodzenie” nie ma wpływu na zdrowie, ale mimo, że ślepka będą błagać choć o mały smakołyk - nie wolno mimo wszystko nic podawać.

Po zabiegu kastracji samca

Zabieg trwa bardzo krótko - 15-20 minut. Szczurka - zwykle jeszcze w narkozie - należy przewieść w bezpieczne miejsce. Najlepsze do tego celu są np. plastikowe akwaria dla gryzoni - plexi klatki. Ściółkę w nich najlepiej zastąpić szmatkami i ręcznikami - nieco oszołomiony szczurek będzie dusił się trocinami, żwirkiem czy sianem. Z podawaniem jedzenia i wody odczekajmy jeszcze do czasu, kiedy zwierzątko odzyska świadomość - pełzając bezwładnie po pojemniku może się tylko wybrudzić.

Pozostaje jeszcze kwestia pilnowania, aby szczurzątko nie ściągnęło szwów. Można samemu wykonać na miarę chiński kołnierz (z kawałka plastiku) lub (co wydaje się bezpieczniejsze) zorganizowanie czuwania na zmianę z którymś z domowników. Mamy wtedy stały nadzór nad szczurkiem i widzimy ewentualne niepokojące objawy na bieżąco. Zwykle szwy są noszone 10 dni, ewentualnie lekarz weterynarii zakłada szwy rozpuszczalne.

Rana po kastracji jest niewielka. Przez pierwszych kilka godzin możliwe, że będzie się z niej sączył przeźroczysty płyn, ale później powinno być już sucho. Jeśli zauważymy ślady ropy lub krwi należy zgłosić to weterynarzowi.

Jeśli mamy szczurka zamiar połączyć z innymi osobnikami przeciwnej płci radziłabym się wstrzymać jeszcze około 3 tygodnie. Bywają przypadki w których kastracja została niedokończona (np. z powodu wnętrostwa) i szczurek nadal pozostaje płodny!

Komplikacje

O ile rzadziej szczurkowi zdarza się nie wybudzić z narkozy to o wiele częściej zgon następuje kilka godzin później. Objawy, że coś jest nie tak to:

- obfite ślinienie się

- szczurek nie reaguje na bodźce zewnętrzne

- mija 5 godzina po zabiegu, a szczur wydaje się nadal nie kontaktować

- następnego dnia brak apetytu i apatia

- objawy infekcji rany

W takim przypadku należy zwierzątko zabrać natychmiast do lekarza. Jak dotychczas nie znam przypadku z którego weterynarz uratowałby zwierzątko w ciężkim stanie, które przebyło kastrację. Według moich obserwacji przeżywalność kastracji u samców wynosi 60%.

* * *


Zapobieganie ciąży u samic

Generalnie nie ma środka do zapobiegania ciąży u samic (oprócz kastracji), ale czasem można usłyszeć o podawaniu samicy środków antykoncepcyjnych dla ludzi. Taka metoda jest nie dopuszczalna i stanowi interwencję w naturalne zasady hormonalne organizmu zwierzęcia - może prowadzić np. do ropnego zapalenia macicy. Najlepszym sposobem zapobiegania ciąży jest separacja od siebie zwierząt o odmiennej płci.



    Za pozwoleniem, z http://ratteria.w.interia.pl/kastracja.html


Serducha:
Boguś(ur.10 XI 08, z nami od 19 XII 08),
Norton(ur.5 XI 08, z nami od 12 XII 08),
Grimar(ur.11 I 09, z nami od 7 II 09),
Szalom(ur.24 XII 08, z nami od 12 II 09),
Clemason(ur.I 09, z nami od 28 II 09)
Odszedł:
Valbon (ur. IX 08, zm.8 II 09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.trafnetypy.pun.pl www.magyiachaosu.pun.pl www.transgenderyzm.pun.pl www.alamaloc.pun.pl www.1czs2.pun.pl