SZCZURNIĘCI

[img]http://img6.imageshack.us/my.php?image=26053734.jpg[/img]

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2009-03-21 13:29:09

AnonymeNails

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-17
Posty: 145
Punktów :   

Starość

Szczury żyją niestety bardzo krótko - przeciętnie 2-3 lata. Oczywiście, jak wszędzie w naturze, nie ma reguły bez wyjątków i niektóre szczurki osiągaj wiek 5 lat. Mimo iż nasza miłość byłaby największa, najmocniejsza, a warunki jakie dawalibyśmy szczurkowi byłyby najlepsze na świecie nie koniecznie będzie on żył 5 lat. Długość życia szczurów jest uwarunkowana genetycznie i człowiek nie ma na nią wielkiego wpływu.

Oczywiście jeśli zadbamy o higienę w klatce, odpowiednią kondycję zwierzaka i będziemy dawać szczurkowi najlepsze jedzenie będzie on żył z pewności szczęśliwiej niż zwierzak którego właściciel wziął i zapomniał.

Starość wywiera swoje piętno na wszystkich zwierzętach. Stare szczurki bawią się mniej chętnie, stają się flegmatyczne, a ruchy są powściągliwe. Skłonność do odkładania tłuszczu nie zawsze jest następstwem spokojniejszego trybu życia, często bowiem jest spowodowana zwolnieniem przemiany materii. Oczy tracą swój blask i żywotność spojrzenia. Już w wieku 3 lat można zauważyć początki zaćmy starczej. Kolor sierści także się zmienia - czarne szczury stają się bardziej brązowe, sierść jest coraz rzadsza. Również na starość zanikają mięśnie, wskutek czego koci wyraźnie uwypuklają się pod skórą.

Jak zachować najlepszą formę - profilaktyka
Senior powinien regularnie dostawać wapno. Np. kupione w aptece tabletki musujące z dodatkiem witaminy C są doskonałym rozwiązaniem - dodawane do poidełka jednocześnie regulują stan kości jak i zwiększają odporność organizmu, który teraz staje się bardziej podatny na choroby. Pamiętajmy o utrzymywaniu dobrej kondycji fizycznej zwierzątka - wiek nie dyskwalifikuje z krótkich spacerów oraz przekarmiania ogonka. Nadwaga upośledza sprawność funkcjonowania narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca i układu krwionośnego, a ponadto utrudnia oddychanie. Warto też zastanowić się nad dietą niskobiałkową w okresie starczym.

Nie każdy jest w stanie pogodzić się z tym, że jego zwierzak traci siły, ale trzeba wprowadzić kilka zmian w jego życiu:

- Na kraty połóż wykładzinę

- Podawaj więcej miękkich pokarmów, kontroluj stan uzębienia

- Utrzymuj w jego klatce bezwzględną czystość

- Na każdym piętrze zainstaluj karmidełko i poidełko

- Usuń strome drabinki i patyki lub zastąp je czym mniej stromym

- Obniż poidełko

- Regularnie oglądaj szczurka czy nie jest chory. Dokładnie przejrzyj skórę, oczy, nos. Sprawdź? jak się porusza itd.

- Dbaj o jego dietę. Dodawaj do niej witaminy i minerały

Absolutnie nie oddawajmy nikomu starszego szczurka i nie kasujmy go mówiąc "i tak niedługo umrzesz". Starsze szczurki są tak naprawdę bardzo miłe i wyjątkowo garną się do właściciela - starość może być najpiękniejszą chwilą w całym Waszym wspólnym życiu. Podziękujmy im za wspólnie spędzone chwile szczególną opieką na koniec przygody.

Nasi przyjaciele nie żyją tak długo, jakbyśmy tego chcieli. Wielkie szczęście mają ci właściciele, których szczur zaśnie na zawsze ze starości, bez większego bólu i cierpień...

http://ratteria.w.interia.pl


Serducha:
Boguś(ur.10 XI 08, z nami od 19 XII 08),
Norton(ur.5 XI 08, z nami od 12 XII 08),
Grimar(ur.11 I 09, z nami od 7 II 09),
Szalom(ur.24 XII 08, z nami od 12 II 09),
Clemason(ur.I 09, z nami od 28 II 09)
Odszedł:
Valbon (ur. IX 08, zm.8 II 09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.alamaloc.pun.pl www.transgenderyzm.pun.pl www.magyiachaosu.pun.pl www.1czs2.pun.pl www.trafnetypy.pun.pl