SZCZURNIĘCI

[img]http://img6.imageshack.us/my.php?image=26053734.jpg[/img]


#1 2009-03-21 13:16:27

AnonymeNails

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-17
Posty: 145
Punktów :   

SDA

SDA

              SDA to bardzo niebezpieczny, szybko rozprzestrzeniający się wirus osłabiający układ odpornościowy. Nie rzadko prowadzi do śmierci zwierzęcia.

SDA to choroba spowodowana przez oronarowirus RNA (sialodacryloadenitis). Oznakami jest przede wszystkim opuchlizna wokół szyi i węzłów chłonnych zwierzęcia oraz wytrzeszcz oczu. Duże osłabienie organizmu zwykle prowadzi do problemów towarzyszących – min. porfiryna wokół oczu.

Choroba rozprzestrzenia się drogą powietrzną w postaci kropelkowej – aerozolu. Wystarczy więc kontakt chorego zwierzęcia ze zdrowym, aby zaatakować kolejną ofiarę. Człowiek również może przenosić SDA na swoim ubraniu czy błonach śluzowych. Poza żywicielem (szczurem) wirus może przebywać do trzech godzin. SDA łatwo się jednak zmywa z ubrań lub skóry człowieka, zabija go temperatura powyżej 86 stopni.

Pierwsze objawy w postaci chorych, opuchniętych gałek ocznych, uszkodzenia soczewki, zapalenia oczu i otaczającej je tkanki, światłowstręt oraz naznaczone porfiryną bądź krwią oczy - pojawiają się po 4-5 dniach. W ciągu kolejnych dni choroba atakuje układ oddechowy i węzły chłonne. Niewykluczone jest także zapalenie szczękowych i przyusznych ślinianek, co powoduje obumieranie tkanek. Następnie zwykle dochodzi do wtórnego zapalenia dróg oddechowych i jest to najczęstsza przyczyna śmierci zwierzęcia.

W przypadku podejrzenia zarażenia SDA należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii oraz spróbować odizolować mieszkające ze sobą szczury. Klatka w której mieszka chore zwierzątko powinna znaleźć się w miejscu przyciemnionym, należy utrzymywać stałą temperaturę. Weterynarz powinien wykonać tekst Enzyme Linked ImmunoSorbent Assay, który wykonuje się ok. 8 dni po pojawieniu się pierwszych objawów aby potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa. Test wykonuje się z krwi chorego szczura.

Na SDA nie ma lekarstwa. Jest to jednak samo ograniczająca się choroba i jeśli zwierzątko przetrzyma najgorsze chwile i przeżyje – będzie w przyszłości odporne na dany szczep wirusa. Dodatkowo podaje się antybiotyki przeciwzapalne a chore oczy opatruje się również przeciwzapalnymi maściami i preparatami do zwilżania gałek ocznych.
Aby ustrzec się przed zarażeniem najpewniej jest unikanie kontaktu z obcymi szczurami, a nowe osobniki wprowadzane do stada poddawać przynajmniej dwutygodniowej kwarantannie.

http://ratteria.w.interia.pl/sda.html


Serducha:
Boguś(ur.10 XI 08, z nami od 19 XII 08),
Norton(ur.5 XI 08, z nami od 12 XII 08),
Grimar(ur.11 I 09, z nami od 7 II 09),
Szalom(ur.24 XII 08, z nami od 12 II 09),
Clemason(ur.I 09, z nami od 28 II 09)
Odszedł:
Valbon (ur. IX 08, zm.8 II 09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.geologia.pun.pl www.1czs2.pun.pl www.transgenderyzm.pun.pl www.magyiachaosu.pun.pl www.trafnetypy.pun.pl