SZCZURNIĘCI

[img]http://img6.imageshack.us/my.php?image=26053734.jpg[/img]

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2009-03-21 12:54:57

AnonymeNails

Administrator

Zarejestrowany: 2009-03-17
Posty: 145
Punktów :   

Brak apetytu a zdrowie

Brak apetytu u szczurów nie jest częsty, ale jeśli wystąpił to na pewno nie jest samoistnym schorzeniem, a jedynie objawem rozwijającej się choroby. Większości schorzeń narządów i chorób zakaźnych towarzyszy zmniejszone w różnym stopniu łaknienie. Nierzadko brak chęci do jedzenia u szczura jest dla właściciela jedynym zauważalnym objawem, świadczącym, że z jego pupilem jest coś nie w porządku. Z łatwością można rozróżnić brak apetytu w następstwie choroby i niechęć do określonego rodzaju pokarmu.

Brak apetytu może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak:
- Stres
- Choroby układu pokarmowego min. zatrucia
- Choroby zębów
- Choroby osłabiające organizm

Stres
Stres nie jest groźny jeśli jest krótkotrwały. Długotrwały prowadzi do osłabienia organizmu co w następstwach daje większą podatność na choroby. Biorąc pod opiekę szczura musimy zadbać o to, aby jak najbardziej ograniczyć mu stres. Czasem kiedy przekładamy zwierzę do innej klatki może być tak zdziwione nową sytuacją, że zwyczajnie przed kilka pierwszych chwil nie będzie chciało nic jeść. Oczywiście zachęcone drobnym smakołykiem zazwyczaj zaraz bierze się do jedzenia.

Zatrucia
W zależności od tego co jest przyczyną zatrucia stan zwierzęcia jest różny. Ogólnie truciznami nazywa się substancje chemiczne, które po dostaniu się do organizmu uszkadzają komórki i wywołują poważne zaburzenia jego czynności. Do trucizn można zaliczyć wszystkie chemikalia i środki lecznicze, gdyż często sposób ich działania, szkodliwy lub leczniczy, zależy tylko od wielkości dawki - jak wiadomo u szczurów dość trudno ją dokładnie wyliczyć. Znane są trucizny pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralne. Zależnie od uszkadzanych tkanek rozróżnia się trucizny krwi, układu nerwowego, wątroby, nerek itp. Stosownie do uszkodzonego narządu, różne są objawy zatrucia. Bezpośrednio po pobraniu trucizny najczęściej pojawiają się odruchy obronne - wymioty lub/i biegunka (Biegunka może także wystąpić przy podawaniu zwierzęciu miękkich pokarmów!). Jednak zależnie od rodzaju trucizny mogą wystąpić oparzenia i inne uszkodzenia tkanek. Jeśli postawimy diagnozę, że nasz zwierzak najprawdopodobniej jest zatruty (np. zjadł trującą roślinę) najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. Jeśli to niemożliwe radzę podać zwierzęciu duża ilość węgla leczniczego, a w przypadku zatruć alkaloidami (trucizny roślinne) podaje się środki zawierające garbniki (np. tanina, mocna herbata, licie mniszka lekarskiego). Rokowanie jest pomyślniejsze, jeżeli środki odtruwające zostaną zastosowane od razu po zjedzeniu trucizny przez szczura. Najczęstszym powodem dla którego szczur zjadł niepożądaną substancję jest nieuwaga właściciela.

Choroby zębów są spowodowane jednym z trzech czynników:
a) Brakiem rzeczy do ścierania zębów. Siekacze szczurów rosną przez całe życie. Zwierzę musi co nieustannie gryźć aby je ścierać. Przerost zębów jest dość niebezpieczny. Lekarz weterynarii może skrócić zęby, ale jest to bardzo stresujące. Jeśli w porę nie zauważmy zmian to może okazać się to śmiertelne dla zwierzęcia.

b) Nieodpowiednim sposobem odżywiania. Czekolada, przyprawy, zbyt mało substancji odżywczych itd.

c) Wadami wrodzonymi. W takim przypadku każdy właściciel musi profilaktycznie kontrolować uzębienie zwierzaka oraz oddawać go na zabiegi do lekarza wet.

Objaw choroby
Wpływ innych przeżywanych chorób które mają ujemne działanie nie tylko na samopoczucie szczura, ale także apetyt jest ogromny. Przykładem mogą być np. przeziębienie czy zapalenie płuc. W tym wypadku należy - aby szczur miał siły do walki z chorobą - karmić go czymkolwiek - byleby jadł. Mogą to być gerberki, miód, przeciery owocowe. Nie zawaham się także powiedzieć, że można dawać rzeczy przyprawione, czy słodkie. Jeśli szczur nie będzie nic jadł - wkrótce choroba go zabije. Brak apetytu jest pierwszym objawem choroby! Najlepiej niezwłocznie udać do weterynarza! Pamiętaj jednak, że w raz ze wzrastaniem zapotrzebowanie na pokarm szczura znacznie się zmienia.

      http://ratteria.w.interia.pl/apetyt.html


Serducha:
Boguś(ur.10 XI 08, z nami od 19 XII 08),
Norton(ur.5 XI 08, z nami od 12 XII 08),
Grimar(ur.11 I 09, z nami od 7 II 09),
Szalom(ur.24 XII 08, z nami od 12 II 09),
Clemason(ur.I 09, z nami od 28 II 09)
Odszedł:
Valbon (ur. IX 08, zm.8 II 09)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.trafnetypy.pun.pl www.geologia.pun.pl www.alamaloc.pun.pl www.1czs2.pun.pl www.magyiachaosu.pun.pl